STATUT
Kościoła Chrystusowego
w Rzeczypospolitej Polskiej
Rozdział 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Kościół Chrystusowy w Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „Kościołem”, jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem osób wyznających Zasady Wiary i Wartości skupionych w autonomicznych Zborach.
- Zasady Wiary i Wartości, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do Statutu Kościoła Chrystusowego w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej Statutem.
- Kościół wywodzi się z dziedzictwa apostolskiej tradycji Starego i Nowego Testamentu i należy do poreformacyjnego nurtu chrześcijaństwa ewangelicznego.
- Kościół jest kontynuacją wspólnoty religijnej występującej uprzednio pod nazwami: Zjednoczenie Kościołów Chrystusowych, Zjednoczony Kościół Ewangeliczny (ugrupowanie Kościoła Chrystusowego), Kościół Zborów Chrystusowych oraz Wspólnota Kościołów Chrystusowych w Rzeczypospolitej Polskiej
§ 2
- Terenem działalności Kościoła jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa.
- Uchwałą Konferencji Krajowej siedziba Kościoła może być przeniesiona do innej miejscowości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Kościół może prowadzić działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z miejscowym prawem.
§ 3
- Kościół działa kierując się zasadami Pisma Świętego w konstytucyjnych ramach Rzeczypospolitej Polskiej.
- Kościół jest autonomiczny i niezależny od jakiejkolwiek władzy duchowej lub świeckiej.
- Kościół rządzi się w swoich sprawach niniejszym Statutem, swobodnie wykonuje władzę duchowną oraz samodzielnie zarządza swoimi sprawami.
- Kościół może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji kościelnych, wyznaniowych i międzywyznaniowych oraz utrzymywać kontakty zagraniczne w sprawach związanych z realizacją swoich funkcji. O członkostwie w tych organizacjach decyduje Konferencja Krajowa.
§4
- Kościół działa na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 z późn.zm.) oraz niniejszego Statutu.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
- Interpretacja postanowień Statutu należy do kompetencji Rady Krajowej.